Republic of Turkey

جمهوری ترکیه کشوری فراقاره‌ای در اوراسیا است. بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک، در شمال غرب آسیا واقع شده و بخش کوچک آن نیز به نام تراکیه در منطقه­‌ی بالکان قرار دارد. جمعیت ترکیه نزدیک به ۸۴ میلیون نفر می‌باشد.[۱] پایتخت این کشور شهر آنکارا و زبان اصلی مردم، ترکی (استانبولی) است. اتصال از سه طرف به دریا و ایفای نقش گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا، موقعیّت جغرافیایی راهبردی و حساسی به ترکیه بخشیده است.

تخمین زده شده که حداقل ۴۷ گروه مختلف قومی در ترکیه وجود دارند[۲] که بین ۷۰ تا ۸۰ درصد آن­ها ترک[۳]، بین ۱۲ تا ۲۵ درصد کُرد[۴] و مابقی از سایر نژادها و قومیت­ها می­‌باشند.
در اصلاحات قانون اساسی سال ۱۹۲۸میلادی، نام اسلام به عنوان دین رسمی کشور حذف و ضمن تأکید بر جدایی دین از سیاست، ترکیه کشوری با حکومت لائیک معرفی گردید. آمارها نشان می­‌دهند که حدود ۹۶ درصد جمعیت این کشور مسلمان و ۴ درصد دیگر مسیحی، یهودی و پیرو سایر ادیان می­‌باشند.[۵]

بین ۷۵ تا ۸۵ درصد مسلمانان ترکیه اهل سنت (عموماً پیروان مذهب حنفی) و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم شیعه (امامی و علوی) هستند.[۶]  امروزه بیشتر شیعیان امامیه ترکیه در نزدیکی مرزهای ایران سکونت دارند.[۷]

پیروان علوی­‌گری، که تلفیقی از تصوف و تشیع است، از نظر اصول اعتقادی در زمره­‌ی شیعیان اثناعشری به حساب می­‌آیند. با این وجود، شکل­‌گیری جریان انحرافی در میان آن­ها و در نتیجه فاصله ­گرفتن از عمل به احکام فقه جعفری، باعث دوری هر چه بیشتر ایشان از تشیع امامیه گردیده است.[۸]
یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین مساجد شیعه در استانبول، مسجد «والده خان» است. همچنین، شهر ایغدیر مرکز شیعیان ترکیه محسوب شده و بیشتر مساجدِ شهر متعلّق به شیعیان می­‌باشد.[۹] در کنار مساجد، مؤسسات و مراکز انتشاراتی شیعیان نیز در ترکیه فعالیت می­‌کنند که مهمترین آن­ها دو گروه شیعه‌­ی جعفری به نام­های گروه زینبیه (قدیمی­ترین گروه شیعه در ترکیه) و گروه کوثر (اولین مؤسسه­‌ی رسمی شیعیان) می‌­باشند.[۱۰]
پیروزی انقلاب اسلامی ایران تأثیر شگرفی بر هویت و فعالیت‌­های شیعیان ترکیه داشته است. انقلاب اسلامی ایران از سویی روحیه­‌ی خودباوری و پویایی جمعی را در شیعیان امامیه در ترکیه زنده کرده، و از سوی دیگر باعث شده است تا شماری از علویان که از بحران­های فکری رنج می­‌بردند نجات خویش را در پیوستن به مذهب امامیه ببینند.[۱۱]

منابع:
[۱] “Turkey Population (2020) – Worldometer”. www.worldometers.info. Retrieved 2020-05-10.
[۲] Mutlu, Servet (1996). “Ethnic Kurds in Turkey: A Demographic Study”. International Journal of Middle East Studies۲۸ (۴): ۵۱۷–۵۴۱. doi:۱۰.۱۰۱۷/S0020743800063819.
[۳] “Turkey”The World FactbookCentral Intelligence Agency. Retrieved ۱۳ October ۲۰۱۶.
[۴] Kirisci, Kemal; Winrow, Gareth M. (5 November 2013). The Kurdish Question and Turkey: An Example of a Trans-state Ethnic Conflict. Routledge. ISBN ۹۷۸-۱-۱۳۵-۲۱۷۷۰-۹.
[۵] تدوین واحد پژوهش و تألیف گیتاشناسی زیر نظر سعید بختیاری، اطلس جامه گیتاشناسی، مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی، چاپ۱۳۸۹، ص۸۵.
[۶]The Word factbook- CIA
[۷]پرند، شادان، سبحانی، زهرا، زمینه شناخت جامعه و فرهنگ ترکیه، انتشارات مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگی بین المللی، چاپ اول، ۱۳۷۳، ص۸۰.
[۸]https://fa.wikishia.net/view/%D8%B9%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%86_(%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87)
[۹]فلاح زاده، محمد هادی، آشنایی با کشورهای اسلامی، ج۳، ص۱۳۵-۱۴۴.
[۱۰] https://fa.wikishia.net/view/%D8%AA%D8%B1%DA%A9%DB%8C%D9%87#cite_ref-3
[۱۱] جعفریان، رسول، اطلس شیعه، ص۶۴۹.

مراکز شیعه

No results found.

منطقه

غرب آسیا / بالکان

جمعیت

۸۴٬۲۲۵٬۰۰۰ نفر

مساحت

۷۸۵٬۳۴۷ کیلومتر مربع

پایتخت

آنکارا

شهرهای مهم

استانبول، ازمیر، ایغدیر

نوع حکومت

جمهوری ریاستی با پارلمان واحد

زبان(های) رسمی

ترکی (استانبولی)

واحد پول

لیر ترکیه TL

پیش شماره

+90

جمعیت مسلمانان

84 میلیون نفر

جمعیت شیعیان

25 میلیون نفر

پیوندهای مرتبط

سلب مسئولیت

  • اطلاعات ارائه‌شده در مطالب این وب‌سایت توسط تیم تحریریه وبسایت اطلس شیعه و به فراخور نیازسنجی صورت گرفته و اهداف مؤسسه گردآوری شده است.
  • تحریریه اطلس شیعه به علت حساسیت بعضی از موضوعات ارائه شده، همواره در تلاش بوده است که محتوایی دقیق و صحیح منتشر کند؛ با این حال هیچ‌گاه توصیه‌ نمی‌کند که در موارد حساس و تصمیم گیری های مهم از اطلاعات موجود در مقالات سایت استفاده شود و در تمامی موارد،‌ در درجه اول کاربران را به مشورت با متخصصان و تماس مستقیم با مؤسسه توصیه می‌کنیم.
  • تیم اطلس شیعه به‌هیچ عنوان مسئولیت مطالب و توصیه‌های نقل شده در مطالب را بر عهده نمی‌گیرد و مسئولیت این مطالب و توصیه‌ها با گوینده اصلی خواهد بود.
  • در نهایت وب‌سایت اطلس شیعه مسئولیت هرگونه استفاده از مطالب موجود در این وب‌سایت یا هر اقدامی که با تکیه بر مطالب این سایت صورت گرفته و منجر به ایجاد مشکلی برای کاربران شده است را از خود سلب می‌کند.
  • علی‌رغم سلب مسئولیت اطلس شیعه از استفاده از مطالب وب‌سایت،‌ تیم تحریریه ما همیشه صحت و دقت هر محتوایی را قبل از انتشار بررسی می‌کند و درصورت لزوم،‌ مقالات خود را در بازه‌های زمانی مختلف به‌روزرسانی می‌کند. با این حال لازم است کاربران قبل از اتخاذ تصمیم بر اساس مقالات وبسایت و یا بکارگیری توصیه های نقل شده در این مقالات، ضمن تأمل، اقدام به مشورت با متخصصین اطلس شیعه نموده و سپس‌ اقدام نمایند.
  • وب‌سایت اطلس شیعه گاها در نگارش مقالات خود به وب‌سایت‌های مختلفی لینک داده است که این امر صرفا جهت ذکر منبع یا ارجاع دادن به صفحه‌ای دیگر (برای اطلاعات بیشتر و…) می‌باشد. وجود لینک یک وبسایت دیگر در اینجا به معنای تایید استفاده از مطالب، خدمات و محصولات این وب‌سایت‌ها توسط اطلس شیعه نیست و مسئولیت استفاده از این مطالب/خدمات/محصولات برعهده کاربر و سایت ارائه‌دهنده محتوا/خدمت/محصول است.
  • وب‌سایت اطلس شیعه برای آشنایی کاربران با محصولات فرهنگی و بهره‌بردن از محتوای محصولات فرهنگی-هنری برتر دنیا، گاها به معرفی کتب، مقالات، مجلات، فیلم‌های مستند و سایر محصولات چندرسانه ای خواهد نمود. فرآیند ایده‌یابی و آماده‌سازی این گروه از محتوا همواره در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران انجام شده‌است. سپاسگزار خواهیم بود اگر مغایرت احتمالی محتوا با قوانین و یا مشکلات دیگر در صحت و دقت محتوا را به ما گزارش کنید تا فورا اصلاح شود.
  • وبسایت اطلس شیعه در فرایند پیش‌برد پروژه‌ها، گاها به معرفی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی خواهد پرداخت. در این گروه از محتوا همواره تلاش تحریریه اطلس شیعه بر صحت سنجی اطلاعات، ارائه محتوای منصفانه و دوری از جانب‌داری و رفتارهای اقلیت ستیز بوده است. با این حال دریافت نظرات و انتقادات شما در این خصوص مزید امتنان است. در صورتی که تصور می‌کنید مطالب ارائه شده نسبت به یک شخصیت حقیقی یا حقوقی دور از واقع است، حتما مراتب را به ما گزارش دهید تا اقدام مقتضی صورت پذیرد. تیم تحریریه ما همواره پذیرای دیدگاه‌های تازه خواهد بود.
  • اطلاعات مکانی و جغرافیایی ارائه شده در وبسایت اطلس شیعی صرفا تقریبی و بر اساس اطلاعات موجود در فضای وب جمع‌آوری شده است و در صورت استفاده از این اطلاعات جهت مسیریابی و ارسال مرسولات، اطلس شیعه مسئولیت خسارات احتمالی را به عهده نخواهد گرفت.

سیاست حفظ حریم شخصی

وب‌سایت اطلس شیعه طبق قوانین جرایم رایانه‌ای متعهد می‌شود که اطلاعات کاربران را با تمام امکاناتی که در اختیار دارد محافظت کند و به هیچ‌عنوان این اطلاعات را در اختیار سازمان‌ها و مراکز دیگر به منظور تبلیغات یا خدمات دیگر ارائه ندهد.
همچنین ما این امکان را در اختیار کاربران قرار داده‌ایم تا کاربران در صورت عضویت در سایت اطلس شیعه بتوانند، اطلاعات خود را ویرایش کنند یا در صورت درخواست برای حذف کاربری خود با ارسال درخواست به تیم پشتیبان این امکان برای آنها فراهم گردد.

ما چه اطلاعاتی را از کاربران جمع‌آوری می‌کنیم و چرا ؟
هنگام ورود شما به سایت اطلاعاتی همچون دفعات بازدید شما از سایت، مدت زمان حضور شما در سایت، نسخه مرورگر، دستگاهی که با آن سایت را مشاهده می‌کنید، منطقه جغرافیایی شما و اطلاعات فنی دیگر که جهت بهینه‌سازی و بررسی ترافیک سایت به ما کمک خواهد کرد. این اطلاعات به هیچ عنوان به سازمان‌های ثالث فروخته نخواهد شد و فقط جهت بهبود سایت اطلس شیعه استفاده خواهد شد.
وقتی بازدیدکنندگان نظری در سایت ارسال می‌کنند، ما داده‌هایی که از کاربر هنگام نظر به جا مانده را جمع‌آوری می‌کنیم، مثل آدرس ایمیل، آدرس IP (نشانی پروتکل اینترنت)، زمان ارسال نظر و همچنین اگر آدرس ایمیل شما در سرویس که Gravatar ارائه می‌دهد ذخیره شده باشد، بعد از تائید نظر شما، تصویر کاربری شما در این سایت به نمایش در خواهد آمد.
اگر تصویری را در یکی از سرویس‌های ارائه شده در سایت اطلس شیعه قرار می‌دهید باید توجه کنید که این تصویر حاوی داده‌هایی درباره‌ی موقعیت مکانی مشخص (EXIF GPS) نباشد. بازدیدکنندگان دیگر می‌توانند بعد از ذخیره سازی تصویر موقعیت مکانی این تصاویر را استخراج کنند.

کوکی‌ها
بعد از به اشتراک گذاشتن نظر در وبسایت، شما می توانید تصمیم بگیرید که نام، نشانی ایمیل و وبسایت‌تان در کوکی ذخیره بشود یا خیر. در این زمینه حق انتخاب دارید اما در صورت پذیرش ذخیره‌ی اطلاعات در کوکی، در مراجعات بعدی خود به وبسایت برای اشتراک‌گذاری نظرات، نیاز به پُر کردن فرم اطلاعات نام‌برده نخواهید داشت. ماندگاری کوکی‌ها در وبسایت به مدت 1 سال است.
اگر در وبسایت دارای حساب کاربری باشید و با آن به وب وارد بشوید، ما اقدام به تنظیم کوکی موقت برای شما می‌کنیم تا مشخص شود که مرورگر شما پذیرای کوکی‌ها هست یا خیر. این کوکی شامل هیچ داده‌ی شخصی و خصوصی نیست و با بستن مرورگرتان متوقف می‌شود.
بعد از اینکه به حساب کاربری خود در وبسایت وارد می‌شوید، چندین کوکی برای ذخیره‌ی اطلاعات ورودتان و انتخاب‌هایی که در صفحه‌ی وبسایت صورت داده‌اید، نصب و تنظیم می‌شوند. کوکی‌های ورودی به مدت 7 روز فعال هستند و اطلاعات انتخاب صفحاتی که داشته‌اید نیز در طول 1 سال در دسترس قرار خواهند داشت. اگر گزینه «من را به خاطر بسپار» را انتخاب کنید، در طول 2 هفته آینده، ورود شما بدون نیاز به وارد کردن مجدد نام کاربری و کلمه عبور خواهد بود. در صورتی که از حساب کاربری خود خارج بشوید، کوکی‌های ورود از بین می‌روند.
وب‌سایت اطلس شیعه از این کوکی‌ها تنها به منظور ایجاد تجربه کاربری بهتر برای بازدیدکنندگان خود استفاده می‌کند و هیچ‌گونه استفاده تبلیغاتی از این کوکی‌ها در نظر گرفته نخواهد شد.

تا چه مدت اطلاعات شما را نگهداری می‌کنیم ؟
اگر در وبسایت ما نظر خود را به اشتراک بگذارید، نظر و داده‌های متای آن به مدت نامحدود نگهداری و ذخیره خواهد شد. در این صورت امکان پیگیری نظرات به‌صورت خودکار مقدور می‌شود و نیازی به نگه داشتن نظراتِ در انتظار بررسی نخواهد بود.
کاربرانی که در وبسایت ما ثبت‌نام می‌کنند، اطلاعات کاربری‌شان نیز حفظ و ذخیره می‌شود. تمام کاربران می‌توانند اطلاعات خود را مشاهده کنند، آنها را ویرایش کنند یا اطلاعات شخصی خود را هر وقت که مایل باشند، پاک کنند. (فقط امکان تغییر نام کاربری وجود ندارد). مدیران وبسایت نیز می‌توانند این اطلاعات را رؤیت و ویرایش کنند.
دیدگاه‌های بازدیدکننده ممکن است از طریق یک سرویس تشخیص هرزنامه خودکار بررسی شوند.

حقوق شما در رابطه با داده‌های خود چیست؟
اگر در این وبسایت، صاحب حساب کاربری باشید، یا نظری به اشتراک بگذارید، حق درخواست فایل داده‌های شخصی خود – یعنی داده‌هایی که ما از شما دریافت و نگهداری کرده‌ایم- را دارید. این داده‌ها شامل هر چیزی است که در وبسایت بر جای گذاشته‌اید. ضمنا حق درخواست برای پاک کردن تمام داده‌های شخصی‌تان نیز کاملا محفوظ است. البته این داده‌ها مواردی را که برای اهداف مدیریتی، قانونی و امنیتی در اختیار داریم، شامل نمی‌شود.

تغییرات در سیاست حفظ حریم خصوصی کاربران
باتوجه به اینکه تغییرات در این برگه بسیار کم است، اما امکان دارد باتوجه به تغییرات در سایت این دسترسی‌ها تغییر بکند و ما ناچار به اعمال تغییرات جدید باشیم که در این صفحه تمام آنها افزوده خواهند شد و استفاده شما از این وب‌سایت به منزله پذیرش این قوانین است. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام درباره موارد بالا می‌توانید آنها را به اطلاع ما برسانید تا پاسخ تمام پرسش‌های شما ارسال گردد.