مرکز اسلامی منچستر

Manchester Islamic Centre
5 Sidney Street M1 7HB Manchester, UK
01612738100

مرکز اسلامی منچستر با همت دانشجویان ایرانی و کمک‌های مالی حجت‌الاسلام اژه‌ای، نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در اتحادیه دانشجویان اروپا تأسیس شد و یکی از بزرگترین مراکز مسلمانان در شمال غرب انگلستان است.

این مؤسسه در مرکز شهر منچستر بین دو دانشگاه بزرگ این شهر واقع شده است و از موقعیت خوبی برخوردار است؛ مسلمانان ایرانی و غیر ایرانی و حتی مسیحیان از خدمات این مرکز بهره می‌برند.

ساختمان این مرکز که ابتدا کارخانه پخت نان بوده، در سال ۱۹۹۱ میلادی به همت افراد خیر خریداری و پس از بازسازی به‌عنوان مرکز اسلامی یا مسجد مورد استفاده قرار گرفت. در طول این مدت تعداد بسیار زیادی از ایرانیان و سایر مسلمانان از این مرکز برای تقویت پایه‌های ایمان و اعتقادات خود بهره گرفته‌اند و تاکنون صدها نفر در این مرکز به دین مبین اسلام گرویده‌اند. در این مرکز ماهانه قریب به ۳۰ برنامه مذهبی و ملی و سالانه چندین کنفرانس و همایش برگزار می‌شود.

 

فعالیت‌های مرکز اسلامی

از جمله فعالیت‌های مرکز، برگزاری کنفرانس‌های سالانه با موضوعات ملی یا مذهبی و بین ادیان است. برنامه‌های معمول و روزانه مرکز روزهای شنبه، در قالب دو کانون فرهنگی صورت می‌گیرد؛ نخست کانون محبان‌المهدی(عج) برای برادران و دیگری کانون محبان‌الزهراء(س) ویژه خواهران است که عمده کارهای آموزش قرآن توسط این دو کانون انجام می‌شود.

مخاطبان این کانون‌ها در سه گروه سنی فعالیت می‌کند؛ گروه زیر شش سال که در زمینه حفظ و قرائت قرآن، مفاهیم ساده قرآن، اعتقادات و احکام پایه فعالیت می‌کنند؛ گروه دوم که سنین بین هفت تا ۱۴ سال را در برمی‌گیرد، به آموزش تجوید و احکام و اعتقادات می‌پردازد و گروه سوم، سنین ۱۴ سال به بالا را شامل می‌شود.

علاوه بر برنامه‌های مدون آموزشی، روزهای پنج‌شنبه نیز یک ساعت قبل از نماز مغرب و عشاء، دوره تلاوت قرآن کریم برگزار می‌شود که یک جزء از قرآن تلاوت و سپس درباره معنا و تفسیر آیات آن بحث و گفت‌وگو می‌شود.

برپایی کلاس‌های «شرح نهج‌البلاغه» به زبان انگلیسی برای غیرایرانیان و تازه‌مسلمانان از دیگر برنامه‌های این مرکز است.

روزهای دوشنبه هر هفته هیئت عزاداری «حیدریون» متشکل از جوانان، برنامه‌ مراسم‌های مرتبط به مناسبت‌های مختلف و سخنرانی دینی را برگزار می‌کنند؛ در تمام ایام هفته از ساعت ۱۹ به وقت محلی برنامه‌ها به زبان عربی برگزار می‌شود.

مرکز اسلامی منچستر با مراکز مختلف اسلامی همکاری خوبی دارد، همچنین با شبکه تلویزیونی «هدایت تی وی» که از شبکه‌های موفق شیعیان است ارتباط و همکاری مؤثری دارد.[۱]

 

Manchester Islamic Centre was founded by the efforts of Iranian university students and financial aids from Hujjat al-Islam Izhe’i, the representative of Ayatollah Khamenei in Europe Students Union. The Center is one of the biggest Muslim centers in the northwest England. This institute sits in a very good location in the downtown area and between the two major universities of the town. The center offers services to Iranian and non-Iranian Muslims and even Christians.

The current building of the center was originally a bakery factory. In 1991 and with the aids of some benefactors, it was bought and after reconstruction it was utilized as the Islamic center or mosque (as it called by some of Iranian). During these years a large number of Iranians and Muslims gained benefit from the Center for strengthening their faith and expanding their religious information. So far, hundreds of people have converted to Islam in this Center. Monthly, around 30 religious programs and annually several conferences and meetings are held in the Center.

Activities

The activities of the Center are divided into several types.

Annually: Manchester Islamic Centre holds conferences about national, religious and inter-religious issues.

Saturdays:

The activities on this day are done by two cultural associations: Muhibban al-Mahdi (a) for brothers and Muhibban al-Zahra (a) for sisters. The main subject of their activities is teaching the Qur’an. The attendants of this program are divided into three age groups:

 1. Under 6 years old: who memorize, recite and learn basic teachings of Qur’an and also fundamental ‘Aqa’id (theology) and Ahkam.
 2. From 7 to 14 years old: who learn Tajwid, Ahkam and ‘Aqa’id.
 3. Above 14 years old.

Thursdays:

There is a session for reciting and explaining the teachings of one Juz’ of Qur’an. The session is held an hour before the Maghrib prayer.

Mondays:

The Hiydariyyun Hay’at, whose members are mostly youth, holds ceremonies in relation to religious events and occasions.

Daily:

Every day at 19 o’clock (local time), there is an Arabic program in the center.

Moreover, holding classes of interpretation of Nahj al-Balagha in English language for non-Iranians and converts is another program of the center.

Manchester Islamic Center collaborates with other Islamic centers as well. Also it collaborates actively and closely with the TV channel “Hidayat TV” which is one of the successful Shi’a TV channels.[۲]

[۱]. https://fa.wikishia.net/view/%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2_%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C_%D9%85%D9%86%DA%86%D8%B3%D8%AA%D8%B1

[۲]. https://en.wikishia.net/view/Manchester_Islamic_Centre

سلب مسئولیت

 • اطلاعات ارائه‌شده در مطالب این وب‌سایت توسط تیم تحریریه وبسایت اطلس شیعه و به فراخور نیازسنجی صورت گرفته و اهداف مؤسسه گردآوری شده است.
 • تحریریه اطلس شیعه به علت حساسیت بعضی از موضوعات ارائه شده، همواره در تلاش بوده است که محتوایی دقیق و صحیح منتشر کند؛ با این حال هیچ‌گاه توصیه‌ نمی‌کند که در موارد حساس و تصمیم گیری های مهم از اطلاعات موجود در مقالات سایت استفاده شود و در تمامی موارد،‌ در درجه اول کاربران را به مشورت با متخصصان و تماس مستقیم با مؤسسه توصیه می‌کنیم.
 • تیم اطلس شیعه به‌هیچ عنوان مسئولیت مطالب و توصیه‌های نقل شده در مطالب را بر عهده نمی‌گیرد و مسئولیت این مطالب و توصیه‌ها با گوینده اصلی خواهد بود.
 • در نهایت وب‌سایت اطلس شیعه مسئولیت هرگونه استفاده از مطالب موجود در این وب‌سایت یا هر اقدامی که با تکیه بر مطالب این سایت صورت گرفته و منجر به ایجاد مشکلی برای کاربران شده است را از خود سلب می‌کند.
 • علی‌رغم سلب مسئولیت اطلس شیعه از استفاده از مطالب وب‌سایت،‌ تیم تحریریه ما همیشه صحت و دقت هر محتوایی را قبل از انتشار بررسی می‌کند و درصورت لزوم،‌ مقالات خود را در بازه‌های زمانی مختلف به‌روزرسانی می‌کند. با این حال لازم است کاربران قبل از اتخاذ تصمیم بر اساس مقالات وبسایت و یا بکارگیری توصیه های نقل شده در این مقالات، ضمن تأمل، اقدام به مشورت با متخصصین اطلس شیعه نموده و سپس‌ اقدام نمایند.
 • وب‌سایت اطلس شیعه گاها در نگارش مقالات خود به وب‌سایت‌های مختلفی لینک داده است که این امر صرفا جهت ذکر منبع یا ارجاع دادن به صفحه‌ای دیگر (برای اطلاعات بیشتر و…) می‌باشد. وجود لینک یک وبسایت دیگر در اینجا به معنای تایید استفاده از مطالب، خدمات و محصولات این وب‌سایت‌ها توسط اطلس شیعه نیست و مسئولیت استفاده از این مطالب/خدمات/محصولات برعهده کاربر و سایت ارائه‌دهنده محتوا/خدمت/محصول است.
 • وب‌سایت اطلس شیعه برای آشنایی کاربران با محصولات فرهنگی و بهره‌بردن از محتوای محصولات فرهنگی-هنری برتر دنیا، گاها به معرفی کتب، مقالات، مجلات، فیلم‌های مستند و سایر محصولات چندرسانه ای خواهد نمود. فرآیند ایده‌یابی و آماده‌سازی این گروه از محتوا همواره در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران انجام شده‌است. سپاسگزار خواهیم بود اگر مغایرت احتمالی محتوا با قوانین و یا مشکلات دیگر در صحت و دقت محتوا را به ما گزارش کنید تا فورا اصلاح شود.
 • وبسایت اطلس شیعه در فرایند پیش‌برد پروژه‌ها، گاها به معرفی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی خواهد پرداخت. در این گروه از محتوا همواره تلاش تحریریه اطلس شیعه بر صحت سنجی اطلاعات، ارائه محتوای منصفانه و دوری از جانب‌داری و رفتارهای اقلیت ستیز بوده است. با این حال دریافت نظرات و انتقادات شما در این خصوص مزید امتنان است. در صورتی که تصور می‌کنید مطالب ارائه شده نسبت به یک شخصیت حقیقی یا حقوقی دور از واقع است، حتما مراتب را به ما گزارش دهید تا اقدام مقتضی صورت پذیرد. تیم تحریریه ما همواره پذیرای دیدگاه‌های تازه خواهد بود.
 • اطلاعات مکانی و جغرافیایی ارائه شده در وبسایت اطلس شیعی صرفا تقریبی و بر اساس اطلاعات موجود در فضای وب جمع‌آوری شده است و در صورت استفاده از این اطلاعات جهت مسیریابی و ارسال مرسولات، اطلس شیعه مسئولیت خسارات احتمالی را به عهده نخواهد گرفت.

سیاست حفظ حریم شخصی

وب‌سایت اطلس شیعه طبق قوانین جرایم رایانه‌ای متعهد می‌شود که اطلاعات کاربران را با تمام امکاناتی که در اختیار دارد محافظت کند و به هیچ‌عنوان این اطلاعات را در اختیار سازمان‌ها و مراکز دیگر به منظور تبلیغات یا خدمات دیگر ارائه ندهد.
همچنین ما این امکان را در اختیار کاربران قرار داده‌ایم تا کاربران در صورت عضویت در سایت اطلس شیعه بتوانند، اطلاعات خود را ویرایش کنند یا در صورت درخواست برای حذف کاربری خود با ارسال درخواست به تیم پشتیبان این امکان برای آنها فراهم گردد.

ما چه اطلاعاتی را از کاربران جمع‌آوری می‌کنیم و چرا ؟
هنگام ورود شما به سایت اطلاعاتی همچون دفعات بازدید شما از سایت، مدت زمان حضور شما در سایت، نسخه مرورگر، دستگاهی که با آن سایت را مشاهده می‌کنید، منطقه جغرافیایی شما و اطلاعات فنی دیگر که جهت بهینه‌سازی و بررسی ترافیک سایت به ما کمک خواهد کرد. این اطلاعات به هیچ عنوان به سازمان‌های ثالث فروخته نخواهد شد و فقط جهت بهبود سایت اطلس شیعه استفاده خواهد شد.
وقتی بازدیدکنندگان نظری در سایت ارسال می‌کنند، ما داده‌هایی که از کاربر هنگام نظر به جا مانده را جمع‌آوری می‌کنیم، مثل آدرس ایمیل، آدرس IP (نشانی پروتکل اینترنت)، زمان ارسال نظر و همچنین اگر آدرس ایمیل شما در سرویس که Gravatar ارائه می‌دهد ذخیره شده باشد، بعد از تائید نظر شما، تصویر کاربری شما در این سایت به نمایش در خواهد آمد.
اگر تصویری را در یکی از سرویس‌های ارائه شده در سایت اطلس شیعه قرار می‌دهید باید توجه کنید که این تصویر حاوی داده‌هایی درباره‌ی موقعیت مکانی مشخص (EXIF GPS) نباشد. بازدیدکنندگان دیگر می‌توانند بعد از ذخیره سازی تصویر موقعیت مکانی این تصاویر را استخراج کنند.

کوکی‌ها
بعد از به اشتراک گذاشتن نظر در وبسایت، شما می توانید تصمیم بگیرید که نام، نشانی ایمیل و وبسایت‌تان در کوکی ذخیره بشود یا خیر. در این زمینه حق انتخاب دارید اما در صورت پذیرش ذخیره‌ی اطلاعات در کوکی، در مراجعات بعدی خود به وبسایت برای اشتراک‌گذاری نظرات، نیاز به پُر کردن فرم اطلاعات نام‌برده نخواهید داشت. ماندگاری کوکی‌ها در وبسایت به مدت 1 سال است.
اگر در وبسایت دارای حساب کاربری باشید و با آن به وب وارد بشوید، ما اقدام به تنظیم کوکی موقت برای شما می‌کنیم تا مشخص شود که مرورگر شما پذیرای کوکی‌ها هست یا خیر. این کوکی شامل هیچ داده‌ی شخصی و خصوصی نیست و با بستن مرورگرتان متوقف می‌شود.
بعد از اینکه به حساب کاربری خود در وبسایت وارد می‌شوید، چندین کوکی برای ذخیره‌ی اطلاعات ورودتان و انتخاب‌هایی که در صفحه‌ی وبسایت صورت داده‌اید، نصب و تنظیم می‌شوند. کوکی‌های ورودی به مدت 7 روز فعال هستند و اطلاعات انتخاب صفحاتی که داشته‌اید نیز در طول 1 سال در دسترس قرار خواهند داشت. اگر گزینه «من را به خاطر بسپار» را انتخاب کنید، در طول 2 هفته آینده، ورود شما بدون نیاز به وارد کردن مجدد نام کاربری و کلمه عبور خواهد بود. در صورتی که از حساب کاربری خود خارج بشوید، کوکی‌های ورود از بین می‌روند.
وب‌سایت اطلس شیعه از این کوکی‌ها تنها به منظور ایجاد تجربه کاربری بهتر برای بازدیدکنندگان خود استفاده می‌کند و هیچ‌گونه استفاده تبلیغاتی از این کوکی‌ها در نظر گرفته نخواهد شد.

تا چه مدت اطلاعات شما را نگهداری می‌کنیم ؟
اگر در وبسایت ما نظر خود را به اشتراک بگذارید، نظر و داده‌های متای آن به مدت نامحدود نگهداری و ذخیره خواهد شد. در این صورت امکان پیگیری نظرات به‌صورت خودکار مقدور می‌شود و نیازی به نگه داشتن نظراتِ در انتظار بررسی نخواهد بود.
کاربرانی که در وبسایت ما ثبت‌نام می‌کنند، اطلاعات کاربری‌شان نیز حفظ و ذخیره می‌شود. تمام کاربران می‌توانند اطلاعات خود را مشاهده کنند، آنها را ویرایش کنند یا اطلاعات شخصی خود را هر وقت که مایل باشند، پاک کنند. (فقط امکان تغییر نام کاربری وجود ندارد). مدیران وبسایت نیز می‌توانند این اطلاعات را رؤیت و ویرایش کنند.
دیدگاه‌های بازدیدکننده ممکن است از طریق یک سرویس تشخیص هرزنامه خودکار بررسی شوند.

حقوق شما در رابطه با داده‌های خود چیست؟
اگر در این وبسایت، صاحب حساب کاربری باشید، یا نظری به اشتراک بگذارید، حق درخواست فایل داده‌های شخصی خود – یعنی داده‌هایی که ما از شما دریافت و نگهداری کرده‌ایم- را دارید. این داده‌ها شامل هر چیزی است که در وبسایت بر جای گذاشته‌اید. ضمنا حق درخواست برای پاک کردن تمام داده‌های شخصی‌تان نیز کاملا محفوظ است. البته این داده‌ها مواردی را که برای اهداف مدیریتی، قانونی و امنیتی در اختیار داریم، شامل نمی‌شود.

تغییرات در سیاست حفظ حریم خصوصی کاربران
باتوجه به اینکه تغییرات در این برگه بسیار کم است، اما امکان دارد باتوجه به تغییرات در سایت این دسترسی‌ها تغییر بکند و ما ناچار به اعمال تغییرات جدید باشیم که در این صفحه تمام آنها افزوده خواهند شد و استفاده شما از این وب‌سایت به منزله پذیرش این قوانین است. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام درباره موارد بالا می‌توانید آنها را به اطلاع ما برسانید تا پاسخ تمام پرسش‌های شما ارسال گردد.