Islamic Republic of Iran

جمهوری اسلامی ایران کشوری در آسیای غربی و دوّمین کشور بزرگ خاورمیانه است. جمعیت ایران بیش از ۸۳ میلیون نفر و پایتخت آن تهران است.[۱] فارسی زبان رسمی مردم این کشور است. شماری از زبان‌ها و گویش‌های دیگر از سه خانواده‌ زبانی هندواروپایی، ترکی و آفروآسیایی نیز در ایران به‌کار برده می‌شوند.
از نظر قومیت، ۶۵ درصد مردم ایران از نژاد پارسی، ۱۶ درصد آذری‌، ۷ درصد کُرد، ۶ درصد لُر، ۲ درصد عرب‌، ۲ درصد بلوچ، و بقیه از دیگر اقلیت‌های قومی هستند. اسلام شیعی دین رسمی کشور ایران است. حدود ۹۰ درصد ایرانی‌ها، شیعه و حدود ۸ درصد نیز اهل‌سنت هستند. بیش از ۳۰۰ هزار مسیحی، حدود ۲۵۰ هزار بهائی، ۳۲ هزار زرتشتی، و حدود ۳۰ هزار یهودی نیز در ایران زندگی می‌کنند.[۲]
برخی معتقدند حمله‌ی مسلمانان به ایران در سال ۱۶ هجری، منجر به ورود اسلام به این کشور گردید. در مقابل، عدّه‌ای به نزدیکی فرهنگ ایرانیان با فرهنگ اسلامی به عنوان عامل اصلی آشنایی مردم این سرزمین با دین اسلام اشاره می‌کنند.[۳]  همچنین، علل مختلفی برای گسترش تشیّع در ایران قبل از صفویه، ذکر شده است. بعضی بر این باورند که در دوران حکومت سلمان فارسی (از اصحاب خاص امام علی (ع)) بر مدائن (مرکز ساسانیان)، ایرانی‌ها به این شهر رفت‌وآمد داشته و در نتیجه با تشیّع آشنا شدند.[۴] برخی دیگر، علاقه‌ی ایرانی‌های ساکن یمن به اهل بیت (ع) را عامل ورود مکتب تشیّع به ایران می‌دانند. در آن زمان جنوب خلیج فارس تا یمن تحت نفوذ ایران بود.[۵]
در طول تاریخ، حکومت‌های شیعی مختلفی در ایران تشکیل شدند، از جمله حکومت صفویه که تشیّع را به عنوان مذهب رسمی کشور اعلام کرده و باعث شکل‌گیری دولتی شیعی‌مذهب در ایران گردید.
نقطه‌ی عطف تاریخ تشیّع و حضور آن در عرصه‌ی سیاسی-حکومتی ایران، انقلاب اسلامی است. در سال ۱۳۵۷ شمسی، مردم ایران پس از چند سال مبارزه با رژیم سلطنتی پهلوی، توانستند به رهبری امام خمینی (ره) نظام جمهوری اسلامی را مبتنی بر آموزه‌های شیعی پایه‌ریزی کنند. در جمهوری اسلامی، سه قوّه‌ی مجریه، مقننه و قضائیه هر کدام به گونه‌ای زیر نظر ولیّ فقیه فعالیت می‌کنند. پس از رحلت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۶۸ شمسی، آیت الله خامنه‌ای در جایگاه رهبری و ولایت فقیه نظام جمهوری اسلامی قرار گرفت.
یکی از شاخصه‌های ایران اماکن مذهبی متعددی است که در آن وجود دارد. از مهم‌ترین این اماکن می‌توان به حرم امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (س)، مرقد احمد بن موسی (ع)، و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) اشاره کرد.[۶]

منابع:
[۱] «داده‌ها و اطلاعات آماری»www.amar.org.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ مارس ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۲۹.
[۲] Library of Congress (2020-05-03). “Country Profile: Iran”. Archived from the original (PDF) on 2020-05-03.
[۳] اسلام اجباری ایرانیان – اختلاف نظر دکتر زرین‌کوب و شهید مطهری درباره نحوه ورود اسلام به ایران – بررسی ورود اسلام به ایران
[۴]مدنی، علیخان بن احمد، الدرجات الرفیعه فی طبقات الشیعه، مقدمه نویس: محمد صادق بحر العلوم،موسسه الوفاء، بیروت، ص۲۱۵.
[۵] مسعودی، التنبیه و الاشراف، ص۲۵۹.
[۶] https://fa.wikishia.net/view/%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

 

مراکز شیعه

No results found.

منطقه

غرب آسیا

جمعیت

۸۳٬۵۶۰٬۱۶۲ نفر

مساحت

۱٬۶۴۸٬۱۹۵ کیلومتر مربع

پایتخت

تهران

شهرهای مهم

مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز

نوع حکومت

جمهوری اسلامی ریاستی متمرکز

زبان(های) رسمی

فارسی

واحد پول

ریال IRR

پیش شماره

۹۸+

جمعیت مسلمانان

۷۳.۷۷۷.۰۰۰ نفر

جمعیت شیعیان

۷۱.۰۰۰.۰۰۰ نفر

پیوندهای مرتبط

No results found.

سلب مسئولیت

  • اطلاعات ارائه‌شده در مطالب این وب‌سایت توسط تیم تحریریه وبسایت اطلس شیعه و به فراخور نیازسنجی صورت گرفته و اهداف مؤسسه گردآوری شده است.
  • تحریریه اطلس شیعه به علت حساسیت بعضی از موضوعات ارائه شده، همواره در تلاش بوده است که محتوایی دقیق و صحیح منتشر کند؛ با این حال هیچ‌گاه توصیه‌ نمی‌کند که در موارد حساس و تصمیم گیری های مهم از اطلاعات موجود در مقالات سایت استفاده شود و در تمامی موارد،‌ در درجه اول کاربران را به مشورت با متخصصان و تماس مستقیم با مؤسسه توصیه می‌کنیم.
  • تیم اطلس شیعه به‌هیچ عنوان مسئولیت مطالب و توصیه‌های نقل شده در مطالب را بر عهده نمی‌گیرد و مسئولیت این مطالب و توصیه‌ها با گوینده اصلی خواهد بود.
  • در نهایت وب‌سایت اطلس شیعه مسئولیت هرگونه استفاده از مطالب موجود در این وب‌سایت یا هر اقدامی که با تکیه بر مطالب این سایت صورت گرفته و منجر به ایجاد مشکلی برای کاربران شده است را از خود سلب می‌کند.
  • علی‌رغم سلب مسئولیت اطلس شیعه از استفاده از مطالب وب‌سایت،‌ تیم تحریریه ما همیشه صحت و دقت هر محتوایی را قبل از انتشار بررسی می‌کند و درصورت لزوم،‌ مقالات خود را در بازه‌های زمانی مختلف به‌روزرسانی می‌کند. با این حال لازم است کاربران قبل از اتخاذ تصمیم بر اساس مقالات وبسایت و یا بکارگیری توصیه های نقل شده در این مقالات، ضمن تأمل، اقدام به مشورت با متخصصین اطلس شیعه نموده و سپس‌ اقدام نمایند.
  • وب‌سایت اطلس شیعه گاها در نگارش مقالات خود به وب‌سایت‌های مختلفی لینک داده است که این امر صرفا جهت ذکر منبع یا ارجاع دادن به صفحه‌ای دیگر (برای اطلاعات بیشتر و…) می‌باشد. وجود لینک یک وبسایت دیگر در اینجا به معنای تایید استفاده از مطالب، خدمات و محصولات این وب‌سایت‌ها توسط اطلس شیعه نیست و مسئولیت استفاده از این مطالب/خدمات/محصولات برعهده کاربر و سایت ارائه‌دهنده محتوا/خدمت/محصول است.
  • وب‌سایت اطلس شیعه برای آشنایی کاربران با محصولات فرهنگی و بهره‌بردن از محتوای محصولات فرهنگی-هنری برتر دنیا، گاها به معرفی کتب، مقالات، مجلات، فیلم‌های مستند و سایر محصولات چندرسانه ای خواهد نمود. فرآیند ایده‌یابی و آماده‌سازی این گروه از محتوا همواره در چهارچوب قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران انجام شده‌است. سپاسگزار خواهیم بود اگر مغایرت احتمالی محتوا با قوانین و یا مشکلات دیگر در صحت و دقت محتوا را به ما گزارش کنید تا فورا اصلاح شود.
  • وبسایت اطلس شیعه در فرایند پیش‌برد پروژه‌ها، گاها به معرفی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی خواهد پرداخت. در این گروه از محتوا همواره تلاش تحریریه اطلس شیعه بر صحت سنجی اطلاعات، ارائه محتوای منصفانه و دوری از جانب‌داری و رفتارهای اقلیت ستیز بوده است. با این حال دریافت نظرات و انتقادات شما در این خصوص مزید امتنان است. در صورتی که تصور می‌کنید مطالب ارائه شده نسبت به یک شخصیت حقیقی یا حقوقی دور از واقع است، حتما مراتب را به ما گزارش دهید تا اقدام مقتضی صورت پذیرد. تیم تحریریه ما همواره پذیرای دیدگاه‌های تازه خواهد بود.
  • اطلاعات مکانی و جغرافیایی ارائه شده در وبسایت اطلس شیعی صرفا تقریبی و بر اساس اطلاعات موجود در فضای وب جمع‌آوری شده است و در صورت استفاده از این اطلاعات جهت مسیریابی و ارسال مرسولات، اطلس شیعه مسئولیت خسارات احتمالی را به عهده نخواهد گرفت.

سیاست حفظ حریم شخصی

وب‌سایت اطلس شیعه طبق قوانین جرایم رایانه‌ای متعهد می‌شود که اطلاعات کاربران را با تمام امکاناتی که در اختیار دارد محافظت کند و به هیچ‌عنوان این اطلاعات را در اختیار سازمان‌ها و مراکز دیگر به منظور تبلیغات یا خدمات دیگر ارائه ندهد.
همچنین ما این امکان را در اختیار کاربران قرار داده‌ایم تا کاربران در صورت عضویت در سایت اطلس شیعه بتوانند، اطلاعات خود را ویرایش کنند یا در صورت درخواست برای حذف کاربری خود با ارسال درخواست به تیم پشتیبان این امکان برای آنها فراهم گردد.

ما چه اطلاعاتی را از کاربران جمع‌آوری می‌کنیم و چرا ؟
هنگام ورود شما به سایت اطلاعاتی همچون دفعات بازدید شما از سایت، مدت زمان حضور شما در سایت، نسخه مرورگر، دستگاهی که با آن سایت را مشاهده می‌کنید، منطقه جغرافیایی شما و اطلاعات فنی دیگر که جهت بهینه‌سازی و بررسی ترافیک سایت به ما کمک خواهد کرد. این اطلاعات به هیچ عنوان به سازمان‌های ثالث فروخته نخواهد شد و فقط جهت بهبود سایت اطلس شیعه استفاده خواهد شد.
وقتی بازدیدکنندگان نظری در سایت ارسال می‌کنند، ما داده‌هایی که از کاربر هنگام نظر به جا مانده را جمع‌آوری می‌کنیم، مثل آدرس ایمیل، آدرس IP (نشانی پروتکل اینترنت)، زمان ارسال نظر و همچنین اگر آدرس ایمیل شما در سرویس که Gravatar ارائه می‌دهد ذخیره شده باشد، بعد از تائید نظر شما، تصویر کاربری شما در این سایت به نمایش در خواهد آمد.
اگر تصویری را در یکی از سرویس‌های ارائه شده در سایت اطلس شیعه قرار می‌دهید باید توجه کنید که این تصویر حاوی داده‌هایی درباره‌ی موقعیت مکانی مشخص (EXIF GPS) نباشد. بازدیدکنندگان دیگر می‌توانند بعد از ذخیره سازی تصویر موقعیت مکانی این تصاویر را استخراج کنند.

کوکی‌ها
بعد از به اشتراک گذاشتن نظر در وبسایت، شما می توانید تصمیم بگیرید که نام، نشانی ایمیل و وبسایت‌تان در کوکی ذخیره بشود یا خیر. در این زمینه حق انتخاب دارید اما در صورت پذیرش ذخیره‌ی اطلاعات در کوکی، در مراجعات بعدی خود به وبسایت برای اشتراک‌گذاری نظرات، نیاز به پُر کردن فرم اطلاعات نام‌برده نخواهید داشت. ماندگاری کوکی‌ها در وبسایت به مدت 1 سال است.
اگر در وبسایت دارای حساب کاربری باشید و با آن به وب وارد بشوید، ما اقدام به تنظیم کوکی موقت برای شما می‌کنیم تا مشخص شود که مرورگر شما پذیرای کوکی‌ها هست یا خیر. این کوکی شامل هیچ داده‌ی شخصی و خصوصی نیست و با بستن مرورگرتان متوقف می‌شود.
بعد از اینکه به حساب کاربری خود در وبسایت وارد می‌شوید، چندین کوکی برای ذخیره‌ی اطلاعات ورودتان و انتخاب‌هایی که در صفحه‌ی وبسایت صورت داده‌اید، نصب و تنظیم می‌شوند. کوکی‌های ورودی به مدت 7 روز فعال هستند و اطلاعات انتخاب صفحاتی که داشته‌اید نیز در طول 1 سال در دسترس قرار خواهند داشت. اگر گزینه «من را به خاطر بسپار» را انتخاب کنید، در طول 2 هفته آینده، ورود شما بدون نیاز به وارد کردن مجدد نام کاربری و کلمه عبور خواهد بود. در صورتی که از حساب کاربری خود خارج بشوید، کوکی‌های ورود از بین می‌روند.
وب‌سایت اطلس شیعه از این کوکی‌ها تنها به منظور ایجاد تجربه کاربری بهتر برای بازدیدکنندگان خود استفاده می‌کند و هیچ‌گونه استفاده تبلیغاتی از این کوکی‌ها در نظر گرفته نخواهد شد.

تا چه مدت اطلاعات شما را نگهداری می‌کنیم ؟
اگر در وبسایت ما نظر خود را به اشتراک بگذارید، نظر و داده‌های متای آن به مدت نامحدود نگهداری و ذخیره خواهد شد. در این صورت امکان پیگیری نظرات به‌صورت خودکار مقدور می‌شود و نیازی به نگه داشتن نظراتِ در انتظار بررسی نخواهد بود.
کاربرانی که در وبسایت ما ثبت‌نام می‌کنند، اطلاعات کاربری‌شان نیز حفظ و ذخیره می‌شود. تمام کاربران می‌توانند اطلاعات خود را مشاهده کنند، آنها را ویرایش کنند یا اطلاعات شخصی خود را هر وقت که مایل باشند، پاک کنند. (فقط امکان تغییر نام کاربری وجود ندارد). مدیران وبسایت نیز می‌توانند این اطلاعات را رؤیت و ویرایش کنند.
دیدگاه‌های بازدیدکننده ممکن است از طریق یک سرویس تشخیص هرزنامه خودکار بررسی شوند.

حقوق شما در رابطه با داده‌های خود چیست؟
اگر در این وبسایت، صاحب حساب کاربری باشید، یا نظری به اشتراک بگذارید، حق درخواست فایل داده‌های شخصی خود – یعنی داده‌هایی که ما از شما دریافت و نگهداری کرده‌ایم- را دارید. این داده‌ها شامل هر چیزی است که در وبسایت بر جای گذاشته‌اید. ضمنا حق درخواست برای پاک کردن تمام داده‌های شخصی‌تان نیز کاملا محفوظ است. البته این داده‌ها مواردی را که برای اهداف مدیریتی، قانونی و امنیتی در اختیار داریم، شامل نمی‌شود.

تغییرات در سیاست حفظ حریم خصوصی کاربران
باتوجه به اینکه تغییرات در این برگه بسیار کم است، اما امکان دارد باتوجه به تغییرات در سایت این دسترسی‌ها تغییر بکند و ما ناچار به اعمال تغییرات جدید باشیم که در این صفحه تمام آنها افزوده خواهند شد و استفاده شما از این وب‌سایت به منزله پذیرش این قوانین است. در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام درباره موارد بالا می‌توانید آنها را به اطلاع ما برسانید تا پاسخ تمام پرسش‌های شما ارسال گردد.